Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Mustafa Esgin, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Türkiye Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı’nın sonuçlarını açıklayarak, tüm Sağlık Turizmi Derneklerinin Ortak bir platformda buluşma konusunda görüş birliğine vardığını söyledi.

 Türkiye’deki tüm Sağlık Turizmi Derneklerinin bir araya geldiği,  Türkiye Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı, Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) ev sahipliğinde dün Marigold Otel’de gerçekleştirildi.

BUSAT Başkanı Mustafa Esgin1Türkiye Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı’na Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Koordinatörlüğü Şube Sorumlusu Süreyya Şeker, Dünya Göz Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Selin Yıldırım Peker, Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Kamil Yüceoral’ın yanı sıra, Adana, Mersin, Ortadoğu, İzmir, Kocaeli, Samsun, İstanbul, Kayseri, Sağlık Turizmi Derneği Başkanları ile BUSAT üyeleri katıldı.

BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin, değerlendirme toplantısında sağlık turizminin bir ülke politikası olarak kabul edilmesinin öneminin vurgulandığı ifade ederek, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Sağlık Turizmi Koordinatörlüğü’nü oldukça önemsiyoruz. Bu koordinatörlüğün mevzuat çalışmalarına dernekler olarak katkı koyacağız. Türkiye’nin 2023 vizyonunda 1 milyon sağlık turisti ve 20 milyar dolar gelir hedefini değerlendirdiğimizde ise Sağlık Turizmi sektörü için Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Turizm, Ekonomi ve Ulaştırma Bakanlıklarının koordinasyonunun önemine de ayrıca dikkat çekmek isteriz” dedi.

2.Değerlendirme toplantısı sonrasında Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katılımcılarla yemekte bir araya gelirken, sağlık turizmine verdiği desteklerden dolayı BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, Başkan Dündar’a plaket takdim etti.

2. Değerlendirme toplantısı sonrasında Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katılımcılarla yemekte bir araya gelirken, sağlık turizmine verdiği desteklerden dolayı BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, Başkan Dündar’a plaket takdim etti.

 SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI

Sağlık Turizmi Dernekleri olarak sağlık turizmi çalışmalarının önce bir platform daha sonra federasyon çatısına yönelik çalışmalar yapılması konusunda görüşlerin paylaşıldığını anlatan Başkan Dr. Mustafa Esgin, tüm paydaşlarla bir sağlık turizmi çalıştayının yapılması konusunda fikir birliğine varıldığını belirtti.

Başkan Dr. Mustafa Esgin, dünya sağlık turizmi sektöründen yeterince pay almak için kurumsallaşma ve hizmet kalitesinin yanı sıra hedef ülkeler, yasal düzenlemeler, uluslararası platformlarda tanıtım çalışmaları, ortak iletişim ağı ve ara eleman eğitimlerinin masaya yatırıldığını söyledi.