Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT), Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden talep gelmeye devam ediyor. Dünyanın pek çok bölgesinden ve çok sayıda ülke insanı tarafından talep görmeye başlayan Bursa’nın sağlık turizmi potansiyeli Asya’daki Türk Cumhuriyetleri tarafından da dikkat çekmeye başladı. Kısa süre önce Azerbaycan heyetini ağırlayan BUSAT’ın son konuğu 15 kişilik Özbekistan heyeti oldu.

Karşılıklı ilişkilerin artması ve Bursa’nın sağlık turizmi potansiyelini yerinde görmeye gelen Özbek heyet, güne sağlık ve turizm alanında ön plana çıkan yerlerini ziyaret ederek başladı.

Gün boyunca ziyaretlerini sürdüren Özbekistan heyeti ile bir çalışma toplantısı düzenleyen Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, geçmişten gelen tarihi ve turistik bölgeleri konusunda bilgi verirken, Bursa’da Termal ve Sağlık alanında dünyanın son teknolojilerinin kullanıldığını da aktardı.

ARANILAN HER ÖZELLİĞİN OLDUĞU NADİDE ŞEHİR

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş heyete yaptığı sunumda Bursa’nın tarihi geçmişi, doğal alanları ve sağlık turizminin geçmişten bugüne gelişimiyle, bugünkü modern halini anlattı, Medikal anlamda uluslararası kalitenin Bursa’da olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bursa bir çok değeri içinde barındıran özellikli bir şehir. Kültür, doğa, medikal ve termal anlamda önemli bir zenginliğe sahip.  Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti, tarih boyunca kaplıcalarıyla Osmanlı Padişahlarından, uzak ülke liderlerine kadar herkese şifa dağıtmış. Uludağ’ı, doğal yeşil örtüsü, bakir sahilleri ve geçmişten bugüne bozulmadan gelebilmiş tarihi yapıları hatta köyleri var. Bu nedenle sağlık turizmini, turizmin diğer dalları ile bütünleştirebilecek dünyada sayılı şehirlerden birisiyiz. Bu imkânlarımızı siz kardeş Özbek dostlarımızla paylaşmaya hazırız.”

Konuk heyet başkanı da olan Özbekistan Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Farangazi Abdullaeva ise Bursa’nın aranılan her özelliğe sahip olduğunu belirtti. Abdullaeva açıklamasında Bursa’nın her alanda birçok özelliğe sahip olduğunu yeni öğrendiğini söylerken “Özbekistan’dan muhtemelen ilk sağlık turizmi misafiriniz ben olacağım. Bursa’ya gelmeden önce bilgimiz vardı. Ancak gelip yerinde detaylı bilgi alınca hayallerimizin ötesinde güzelliklere sahip olduğunuzu gördüm. Ülkemin Bursa’dan faydalanması için yoğun gayret sarf edeceğim ve muhtemelen ilk ziyaretçiniz ailem olacak” şeklinde konuştu.