Azerbaycan Bakü’de 12-15 Aralık 2013 tarihleri arasında AG Medical Travel tarafından düzenlenen ‘II. Bakü Sağlık Turizmi ve İşbirliği Günleri’nde Bursa sağlık turizmi tanıtıldı.

Son günlerde kardeş Türki Cumhuriyetleri ülkeleri ile temasların arttığını söyleyen BUSAT Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, “Sağlık Turizmi sektörü dünya da çok hızlı ilerliyor. Türkiye’nin bir çok merkezi bu konuda öncü donanımlara ve tabi güzelliklere sahip. Bursa olarak belki de kıskanılacak bir çok özelliğe doğal olarak sahibiz. Bu anlamda dünyanın bir çok ülkesi ile karşılıklı heyetler marifetiyle yoğun çalışmalarımız söz konusu. Birkaç gün önce Bursa’da Özbekistan heyetini ağırlamıştık. Arkasından biz Bakü’ye giderek heyetler arası görüşmeler yaptık. Şunu açıkça belirtmeliyim ki anlattığımız ve bilgi verdiğimiz her ülke bizleri hayranlıkla izlemektedir. Bize düşen bu çalışmaları artırarak devam ettirmektir. Bu arada Bursa Valiliğimize teşekkürlerimi iletiyorum. Bize her anlamda desteklerini esirgemiyorlar” dedi.

BURSA’YA HAYRAN KALIYORLAR…

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, ‘Türkiye’de Son Yıllardaki Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Alanındaki Gelişmeler’ başlığında konuşma yaparken radyo canlı yayına katılarak neden Bursa? Sorusuna cevap verdi. Etkinliğe Türkiye’den olduğu gibi Bursa’dan da alanında uzman çok sayıda hekimin katıldığını kaydeden Yurdakoş, “BUSAT Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Ozan’ın ‘Bursa’da Termal ve Medikal Potansiyel’, BUSAT Genel Sekreterimiz Çiğdem Atalmış’ın ‘Bursa’da Sağlık Turizmi Alanındaki Girişimler’ ve BUSAT Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Serbülent Orhaner’in ‘Türkiye’nin Tüp Bebek Tedavilerinde Uluslararası Platformda Başarı Oranları’ konularında konuşmaları Azerbaycan heyeti tarafından ilgiyle izlendi” açıklamasında bulundu.

Heyet çalışmaları kapsamında Bakü’ye giden Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun ise bir televizyon canlı yayınına katılarak Bursa’nın Sağlık ve turizm potansiyellerini paylaştı. Azerbaycan’dan önemli sayıda turist ağırladıklarını hatırlatan Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, “Bursa’ya gelen yabancı sağlık turistleri içerisinde ilk sırayı Azerbaycanlılar almaktadır. Sayıyı artırmak için Bursa’yı mümkün olduğu kadar tanıtmaya gayret edeceğiz” dedi.

Bakü’de, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşavirliği ile Ticaret Müşavirliği ve TİKA tarafından organize edilen etkinliğe, Türkiye’nin önde gelen sağlık kurumları ve sağlık turizmi dernekleri katıldı. Etkinlikte, sağlık sektöründeki yeni gelişmeler Azerbaycanlı sektör çalışanlarına anlatıldı, Türk ve Azerbaycanlı sağlık kurumlarının temsilcileri fikir alışverişi ve tecrübe paylaşımı olanağı elde etti. Öte yandan organizasyonda bire bir işbirliği toplantılarının yanı sıra Türkiye’de tedavi görmek isteyen Azerbaycanlı vatandaşlar, BUSAT Başkanı Dr. Metin Yurdakoş ve diğer Türk doktorlar tarafından muayene edildi.