Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT), sağlık turizmi konusunda yoğun çalışmalarını sürdürürken yeni hedefini Türki Cumhuriyetler oldu. Temasların yoğunlaştığı bölge ile ilgili en önemli nokta yabancı dil sorunu olmaması. Artan temasların son boyutunda Azerbaycan’dan 15 kişilik tur heyeti Bursa’ya gelerek çeşitli temaslarda bulundu.

Bursa Valiliği ve Bursa Sağlık Turizm Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen temaslarda amaç karşılıklı ilişkileri geliştirmek ve Azerilere sağlık turizmi konusunda gelinen noktayı göstermek. Heyet, Bursa’nın sağlık ve turizm alanında ön plana çıkan işletmelerini ziyaret ederek başladı.

Daha sonra Marigold Otel’de biraraya gelen heyete Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş tarafından bilgi verildi. Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’un da katıldığı toplantıda konuşan Dr. Metin Yurdakoş, tarih boyunca imparatorları, kraliçeleri iyileştiren, hastalara derman olan Bursa’nın kardeş Azerbaycan halkı için hizmete hazır olduğunu söyledi.  Türkiye`nin termal kaynaklar açısından çok şanslı durumda bulunduğunu aktaran Yurdakoş, `Türkiye, termal kaynak potansiyeli yönünden dünyada yedinci, Avrupa`da ise birinci sırada. Bu imkânlarımızdan Azeri kardeşlerimizin yararlanması için bize düşen her görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

TARİH, SAĞLIK VE TURİZM ŞEHRİ BURSA…

dr-metin-yurdakos-3Bursa`da termal tedavinin Osmanlı`dan çok önce Romalılar döneminde yapıldığını belirten Yurdakoş, Romalıların uzun süre savaşan ve yaralanan askerlerini Bursa`nın termal sularında dinlendirdiklerini, onları rehabilite ederken bu suları kullandıklarını aktardı. Yurdakoş, medikal anlamda uluslararası kalitenin Bursa’da olduğuna da dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Son dönemlerde de Bursa Valiliği’nin öncülüğünde tarihi jeotermal kaynaklara ilave olarak birçok yeni kaynaklar elde edildi. Bu kaynaklardan faydalanarak birçok uluslararası otel zincirleri de Bursa’ya tesisler kurdu. Batı Avrupa’da var olan termal tesisler güzel ancak fiyatları çok yüksek. Doğu Avrupa’daki termal tesisler de uygun fiyatta ancak imkân ve kabiliyetleri, teknolojik yeterlilikleri uygun değil. Türkiye tam optimum hizmeti sunabilecek durumda. Yeterli teknolojik imkân, iyi kalite ve uygun fiyat politikası benimsenmiş durumda. Bu anlamda kaliteli sağlık ve akabinde turizm hizmeti almak isteyen kardeşlerimizi Bursa’da ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Yurdakoş,  03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaşamın her alanında engellerin kalkması gerektiğini vurgularken Bursa sağlık yada turizm kuruluşlarının engelli ziyaretçiler için özenli olduğunu da hazırlattı.

BURSA’YA SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ KAZANDIRACAĞIZ.

dr-mustafa-esginToplantıya katılan Bursa Sağlık Turizm Derneği Kurucu Başkanı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Dr. Mustafa Esgin ise yaklaşık 2000 yıllık geçmişe sahip olan Bursa’nın sağlık alanında da ivme kazandığını söyledi. Dr. Mustafa Esgin, “Kanuni Sultan Süleyman’ın Kükürtlü kaplıcasını yaptırdığını unutmayalım.  Bursa’yı sağlık turizminin merkezi haline getirmek için çalıştıklarını söyleyen Esgin, “Bursa özellikli bir şehir. Şehrimiz; tarih, kültür, doğa, medikal ve termal anlamda bir zenginliğe sahip. Bu nedenle sağlık turizmini, turizmin diğer dalları ile bütünleştirebilecek dünyada sayılı şehirlerden birisiyiz.” dedi.

Türkiye’de sağlık serbest bölgeleri kurulacağının dillendirildiğine dikkat çeken Dr. Esgin, “Bursa, sağlık serbest bölgesinin kurulabileceği bir şehir. Sağlık turizminde Bursa’nın dünyanın sayılı merkezlerinden biri olmasının önünde hiçbir engel yok. Bizde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak yakın tarihlerde hükümet üyesi bakanlarımızla görüşmelerimizi başlattık. Bursa Sağlık serbest bölgesini yakın zamanda hayata geçirmek en önemli hedeflerimizden birisi” şeklinde konuştu. Dr. Mustafa Esgin 03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle her ülkenin engelliler konusunda hassa olması gerektiğini söyledi. Esgin, engellilerin yaşamın içinde bulundurmaya, onlarla birlikte hareket etmeye, onlardan kopmadan her şeyi paylaşmaya özen göstermeliyiz dedi.