Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Mustafa Esgin, sağlık turizmi alanında yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başladığını açıklayarak, “Bursa’ya gelen medikal turist sayısı 2011’e kıyasla 2012 yılında yüzde 300 artmıştır” dedi.

Bursa Sağlık Turizmi Derneği(BUSAT) geçtiğimiz hafta içinde Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ağırladı. BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, BUSAT ve yapılan sağlık turizmi çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i Bursa’nın sağlık turizmi alanında kaybedilen değerlerinin geri kazandırılması yönünde yapılan çalışmaları takdirle karşıladığını belirtti.

ESGİN; “BURSA GELECEĞİNİ İNŞAA ETMELİDİR”

Bursa’nın geleceğe talip bir şehri inşa etmek zorunda olduğunu kaydeden Esgin, sağlık turizmi alanında yapılacak çalışmaların Bursa’nın gelecek vizyonunu değiştireceğini söyledi. Esgin, bu kapsamda Bursa’ya Sağlık Serbest Bölgesi kurulması, Termal Kür Merkezi ve Termal Kür Parkı’nın kurulmasını önemsediklerinin altını çizdi. Bursa’nın 1500 yıllık bir tarihi termal kent kimliğine de sahip olduğuna dikkat çeken Esgin, şunları söyledi; “Tarihsel ve kültürel dokunun yanında saniyede 300 litre gibi önemli  bir jeotermal kaynağa sahip Bursa, dünya çapında termal kent olma yolundadır. Bursa’ya dünya standartlarında Termal Kür Merkezi ve Termal Kür Parkı yapıldığında kaybettiğimiz termal kent özelliğini tekrar kazanabiliriz. Termal için şehir dışına çıkan Bursalıları da tekrar kazanmalıyız.”

Sağlık turizmi alanında yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını açıklayan Esgin, “Yakında resmi makamlarca açıklanacak verilere göre; Bursa’ya gelen medikal turist sayısının 2011’e kıyasla 2012 yılında yüzde 300 artmıştır. Hedefimiz Bursa’dan Türkiye’ye sonra da dünyaya açılmak. Bu noktada, kent dinamikleriyle birlikte hareket  etmek başarıyı da beraberinde getirecektir” dedi.

mustafabozbey-busat-2BOZBEY; “BURSA ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAK”

BUSAT’ın bir yıl boyunca yerelde, ulusal ve uluslararası düzeydeki çalışmaları hakkında bilgi alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, takdirle karşıladığı çalışmalara her konuda destek olacağını söyledi.

Bursa’nın dünya çapında bir termal kent kimliği kazanmasında, sivil toplum kuruluşları kadar yerel yöneticilere ve idari kesimlere de görevler düştüğünü ifade eden Bozbey, “Var olan değerlerimize sahip çıkmak, kaybettiklerimizi geri kazanmak konusunda Bursa’ya hep beraber sahip çıkmak zorundayız. İddia ediyorum ki; iyi bir planlama ile çok kısa sürede Bursa başka illere kaptırmış olduğu termal kent unvanını geri alarak Türkiye’de ve Avrupa’da önemli bir merkez olacaktır. BUSAT’ın bu konudaki duyarlı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Biz de bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz” dedi.

Toplantı sonrasında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin tarafından takılan BUSAT rozeti ile BUSAT’ın fahri üyesi oldu. Ayrıca Bozbey’e BUSAT’ın 2012 yılı içerisinde düzenlediği sağlık turizmi faaliyetlerine verdiği destek nedeniyle plaket takdim edildi.