“Dünya Sağlık Ve 3. Yaş Turizm Kongresi” tanıtım toplantısı BUSAT ev sahipliğinde Almira Otel’de gerçekleştirildi

Dünyada ilk kez İzmir’de gerçekleştirilecek “Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizm Kongresi” tanıtım toplantısında konuşan BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin,  “3. Yaş Turizmi Türkiye’nin sağlık turizmi geleceği açısından son derece önemlidir. Bu mega projede Bursa Sağlık Turizmi Derneği  (BUSAT) olarak biz de elimizi taşın altına koyduk” dedi.

BUSAT ev sahipliğinde yapılan Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizmi Kongresi tanıtım toplantısı Almira Otel’de gerçekleştirildi. Sağlık ve turizm sektöründen çok sayıda kurum temsilcisinin ve BUSAT üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Esgin, Türkiye’nin sağlık turizm alanındaki çalışmalarında son dönemlerde olumlu gelişme kaydettiğini vurgularken,  hayata geçirilmeye çalışılan Sağlık Serbest Bölgeleri ve dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek olan Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizmi gibi mega projelerin bir gösterge olduğunun altını çizdi.

BURSA’DA 3. YAŞ YAŞAM MERKEZLERİ KURULMALI

Esgin konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Dünyada örneği olmayan bir süreçten bahsediyoruz. 3. Yaş yaşam merkezleri ile ilgili dünyanın henüz bir tecrübesi yok. Bursa’da 3. Yaş yaşam merkezleri ile ilgili bir modeli geliştirebilir ve Avrupa’nın İskandinav Destinasyonu sosyal güvenlik kurumları ile birlikte bir adım atabilirsek, bir dünya modelini hayata geçirebiliriz. Bu gelişmeler 100 sene sonra Türkiye’nin ve Bursa’nın seyrini değiştirecek gelişmelerdir” dedi.  Sağlık turizminin halkın dışında bir süreç gibi algılandığını belirten Esgin, Termal Kür Merkezi’nde hedefin Bursa’nın termal suyuyla ilk önce Bursalıların ve diğer illerin, sonra da dünya ile buluşması olduğunu söyledi. Sağlık turizmi ile Türkiye’ye gelen turist sayısının 3 kat arttığını kaydeden Esgin, Sağlık Turizmi Meslek Yüksek Okulları ile de ara eleman ihtiyacının karşılanacağına dikkat çekti.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK TURİZM

Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizm Kongresi Koordinatörü Özlem Karakış ise yaptığı sunumda Türkiye’nin 2023 stratejik eylem planına göre sağlık alanında bir cazibe merkezi olma hedefinde olduğunu vurguladı.

Karakış, 3. Yaş denilen 55+ nüfusun oranının artış gösterdiğini ve tüm dünya ülkelerinde sağlık harcamalarına gelen yükler için yeni arayışları başladığına dikkat çekerek, “ Böylece 3. Yaş turizmi başlamış ve katma değeri yüksek bu turizm hareketliliği Türkiye’yi yeni planlama ve politikalar geliştirme noktasına getirmiştir” dedi.

17 FARKLI ÜLKEDEN 35 KONUŞMACI

Dünya Sağlık Ve 3. Yaş Turizm Kongresi’nin ulusal ve uluslararası tüm paydaşları bir araya getirerek, girişimci ve yatırımcılara yeni imkanlar oluşturmak, sektörün gelişmesi için uluslararası platformda yol almak, sağlık turizminde lider ülke Türkiye amacını gerçekleştirme hedefiyle yola çıkıldığına işaret eden Karakış, kongrenin İzmir Sağlık Turizmi Derneği öncülüğünde ve BUSAT sekreterliği ile 19-23 Nisan 2013 Tarihinde İzmir Kaya Thermal&Convention’da gerçekleştirileceğini belirtti.  Kongreye 17 farklı ülkeden 35 konuşmacı katılırken, uluslararası politikalar, sağlıkta küreselleşme ve akreditasyon, sağlıklı yaşam, inovasyon yatırım alanları küresel işbirliği, teknoloji iletişim ve sosyal medya gündeme alınacak. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı kongrede yeni politikaların oluşturulması uluslararası network kurulması ikili görüşmeler ve yeni yabancı yatırımcıların ülkeye katkı sağlaması hedefleniyor.