Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) “İlk Sağlık Turizmi” ofisini Makedonya’nın başkenti Üsküp’te açıyor.

BUSAT tarafından Çelik Palas Hotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin, ilk sağlık turizmi ofisini Üsküp’te açacaklarını söyledi. Dr. Esgin, “Balkanlara Sağlık Bursa Kadar Yakın” sloganıyla Balkanlar’da sağlık turizmi konusunda hizmet vereceklerini söyledi.

Sağlık turizminde bir dünya markası olmak için yola koyulduklarını söyleyen BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin, kentin dinamikleriyle birlikte proaktif bir şekilde hareket ettiklerini ifade etti. Dr. Esgin, dernek olarak ilk turizm ofisini Üsküp’e açacaklarını söyledi.

Türkiye’nin mevcut altyapısı ile sağlık turizminde başkent olabileceğinin altını çizen BUSAT Başkanı Dr. Esgin, “Bursa’nın 2012 yılında destinasyon bölgeleri Balkanlar,Ortadoğu,Türki Cumhuriyetler ve Rusya pazarı .Hedefimiz her bölgeye bir Sağlık Turizmi ofisi açmak.Bu ofisler aynı zamanda Bursa ve Türkiye tanıtımına da katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Sağlık turizmine yönelen ülkelerin arasında Türkiye’nin parlayan bir yıldız olduğunu ifade eden Mustafa Esgin, Singapur, İsrail, Hindistan, Tayland, Malezya gibi ülkelerin sağlık turizminde önemli bir pay sahibi olduklarını ancak Türkiye’nin mevcut yatırımlarıyla büyük bir avantajyakalayabileceğinin altını çizdi.

“Sağlık Turizmi gelecekte 400 Milyar dolarlık bir sektör haline gelecek” diyen BUSAT Başkanı Esgin, şunları söyledi:

“Dünyada sağlık turizminin  ticari hacmi 100 milyar dolar iken yakın bir zamanda bu rakam 400 milyar dolara çıkacağı ön görülüyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye sağlık turizmi nedeni ile 110 bin kişi gelmişken, gelen turistlerden 850 milyon dolar gelir elde edildi. Hindistan dünya sağlık turizmi pastasından yüzde 10 pay alıyorken, Türkiye’nin bu pazardan payı yüzde 1’in altında.”


Ersözlü: Sağlık Hizmetleri Fuarı’nın adı, “Sağlık Turizmi Fuarı” olarak değişiyor.

Basın toplantısında konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü de, 23-26 Şubat tarihleri arasında 3’üncüsü düzenlenecek olan Bursa Sağlık Hizmetleri Fuarının önümüzdeki yıldan itibaren adının Sağlık Turizmi Fuarı olarak değişeceğini söyledi.

2012 yılında Tüyap’ta 23 fuarın düzenleneceğini söyleye Ersözlü, “İlk 2 yılında önemli gelişmeler kateden Sağlık Hizmetleri Fuarı, bu gelişimini Sağlık Turizmi Fuarı adı altında devam ettirecektir. Bundan sonraki süreçte düzenlenecek bu fuar Bursa’nın sağlık turizminde ne kadar güçlü olduğunu gösterecektir” dedi.


Fuar açılışına Balkan Protokolü katılıyor

Önümüzdeki yıldan itibaren Sağlık Turizmi Fuarı olarak isim değiştirecek olan Sağlık Hizmetleri Fuarında ikili iş ilişkilerinin geliştirileceğini belirten Esgin, “Hedef ülkelerdençok sayıda firma ve yetkili fuara katılma talebinde bulundu.Şehrin bu dinamizmi uluslararası bir organizasyonu hak ediyor diye düşünüyoruz. Fuarın  açılışına 4 Balkan ülkesinden Sağlık Bakanlarını davet ettik ve olumlu yanıt aldık” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker ise, Bursa’nın sağlık turizminde tarihsel liderliğe sahip olduğun ancak, bugüne kadar bu sektörün geri planda bırakıldığını hatırlattı ve ekledi, “Dünyada önemli gelişmeler gösteren bu sektör yeniden önemli hale geldi. Birçok ülke de olduğu gibi Türkiye’de de sağlık turizmi ülkenin önemli gündem maddelerinden oluyor.”

Bursa Sağlık İl Müdürü Dr. Özcan Akan da, Sağlık Turizmi’nde mevcut kaynakların değerlendirilemediği dikkat çekerken, yerel yönetimler ve dinamiklerle birlikte hareket edilirse bu sektörde Bursa’nın önemli bir paya sahip olabileceğini söyledi.