Dışişleri Bakanlığı çatısı altında, Ekonomi, Kültür ve Turizm, Kalkınma, Gençlik ve Spor ile Sağlık bakanlıkları tarafından desteklenen ve 150 ülkeden 4 bin alım heyetinin buluştuğu HESTOUREX Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı’nda Bursa’yı Bursa Sağlık Turizmi Derneği temsil etti.

ANFAŞ Expo Center’da 6-9 Nisan tarihlerş arasında gerçekleşen HESTOREX, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla start aldı. KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, sağlık ve spor turizminin de her boyutunda yer almak istediklerini ve bütün etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu da HESTOUREX’in turizm sektöründe önemli bir mihenk taşı olacağını kaydetti.

 

150 ÜLKE 4 BİN ZİYARETÇİ

Türkiye Sağlık Turizmi Federasyonu’nun da etkin rol aldığı HESTOREX Fuarı’na 150 ülkeden 500 civarında alım heyeti ve 4 bin ziyaretçi ilgi gösterdi. Türkiye Sağlık Turizmi Federasyonu Genel Başkanı Dr. Tevfik Yazan,  “Türkiye’deki sağlık turizmi dernekleri olarak daha önce federasyon olma ile ilgili imzalarını atmıştık. Şimdi de HESTOREX organizasyonunda bir araya geldik” dedi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Necat Yılmaz da kongrede 200’den fazla bildiri yer alacağını ve çok değerli bilim insanlarının konuşmacı olacağını söyledi. Yılmaz, kongrede göç ve sağlık, anne ve çocuk sağlığı, robotik cerrahi, kemik ve doku nakilleri, organ nakli, kanser cerrahide gelinen nokta hakkında da bilgi verileceğini anlattı.

 

TÜRKİYE’NİN BU FUARA İHTİYACI VAR

Açılışta konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise “Bu fuar Türkiye’nin son 30 yıl içinde elde etmiş olduğu ürün zenginliği ve derinliğinin farklı konsepte sunulması amacıyla yapılan bir fuardır. Türkiye’nin böyle bir fuara ihtiyacı vardı. Bu fikri ortaya atan herkese teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, fuarın başarılı olmasını diledi ve seneye fuarın en büyük destekçisi olacakları sözünü verdi.

 

BURSA’YI BUSAT TEMSİL ETTİ

Birçok kent, belediye, birlik, sivil toplum kuruluşu, kalkınma ajansı ve şirketin stant açtığı fuarda Bursa’yı Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) temsil etti. BUSAT Başkanı aynı zamanda Türkiye Sağlık Turizmi Federasyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Demir, Bursa’nın sağlık turizminde geldiği noktayı aktarmak adına faydalı bir fuar olduğunu söyledi. Bursa Sağlık Turizmi Derneği yönetim kurulu üyelerinin de Bursa standında görev aldığı fuarda aynı zamanda “Sağlık Turizminde Yerel Yönetimlerden Beklentiler” konulu konferans veren BUSAT Başkanı Prof. Dr. Sedat Demir, “Bursa olarak tarih, kültür, doğa ve daha pek çok turizm güzelliklerini medikal ve termal turizmle birleştirmiş ender şehirlerden birisiyiz. Sağlık turizmindeki güçlü güzelliklerimizi HESTOREX aracılığıyla yerli ve yabancı alım heyetlerine ve turizm temsilcilerine aktarma imkânı bulduk. Bursa’nın sağlık turizmindeki potansiyelini dünya ülkelerine tanıtarak ülke sağlık turizmi pastasından hak ettiğimiz payı almak istiyoruz” şeklinde konuştu. BUSAT Başkan Yardımcısı Dr. Metin Yurdakoş da termal turizmde yeni gelişmeleri içeren panel gerçekleştirdi.