Bursa Sağlık Turizmi Derneği olağan genel kurulunda görevi Prof. Dr. Sedat Demir’den devralan Dr. Serbülent Orhaner, “BUSAT, kurulduğu günden bugüne sağlık turizmi alanında farkındalık yarattı. Fakat Bursa olarak yapacak daha çok işimiz, alınacak daha çok yolumuz var” dedi.

Bursa’nın Türkiye ve dünya sağlık turizminden hak ettiği payı alabilmesi noktasında 2012 yılından bugüne etkin çalışmalar sürdüren Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) önceki gün olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. BUSAT’ın kurucuları arasında yer alan Dr. Serbülent Orhaner, tek aday olarak girdiği genel kurulda üyelerinin tamamının oyunu alarak görevi Prof. Dr. Sedat Demir’den devraldı.

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren, BUSAT Kurucu Başkanı Dr. Mustafa Esgin ile birlikte Bursa sağlık ve turizm sektörünün temsilcileri hazır bulunduğu genel kurulda konuşan Prof. Dr. Sedat Demir, başkanlık yaptığı dönemle ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Demir, “Aralık 2015’te 4 gün süren Bursa Turizm Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Sağlık turizminin tüm boyutlarıyla ele alındığı gastronomisinden spor turizmine, doğa turizminden sağlık turizmine kadar otelcilik sektörünün çeşitli konularına kadar her türlü konunun işlendiği Bursa Turizm Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Zirveden birkaç ay sonra ise “Medikal ve Termal Turizm Forumu” gerçekleştirdik. Bu foruma 28 farklı ülkeden 60’a yakın yabancı heyet katılım gösterdi. Fakat 2015 yılında yakaladığımız bu güzel ivmeyi ne yazık ki 2016 ve 2017 yılı itibariyle yakalayamadık. Ülkemizde 2016 yılında yaşanan olaylar turizmi bitme noktasına getirdi. Bütün bu yaşanan olumsuz durumlara rağmen 2017 güzel başladı ve güven konusuyla ilgili pek çok sorun çözüldü turizme yansıyan bu olumlu hava sağlık turizmine de can verecektir” dedi.

“ONUR DUYULACAK BİR GÖREV”

Divan Başkanlığı’nı Dr. Ahmet Özkul’un yaptığı genel kurulda üyelerinin tamamının oyunu alarak BUSAT’ın yeni dönem başkanı seçilen Dr. Serbülent Orhaner, teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Orhaner, “Onur duyulacak bir görev olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanlığına seçildiğim için öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlık turizmi yıllarca etkin bir şekilde gerçekleştirilemese de potansiyeli olan bir alan. Bursa Sağlık Turizmi Derneği de önce şehrimiz Bursa’ya ardından ülkemize çok değer katacak çalışmalar yürüten bir dernek. Kurulduğu günden bugüne kadar da çok şey yapan BUSAT öncelikle bir farkındalık yarattı. 2016 yılında ülke çapında yaşanan olumsuzluklara rağmen gerek yöneticiler gerekse de dernek üyeleri olsun dayanışma içinde ayakta kalabilmeyi başarabilmiş bir dernek. Yeni dönemde BUSAT yönetimi beni başkanlığa seçti. Etkinlikler nezdinde gerek yönetim kadrosu olsun gerekse de halkımız tarafından olsun yapacak çok işimiz ve alınacak çok yolumuz var” dedi.

Genel kurula katılan gazetecilerin sorularını yanıtlayan BUSAT Başkanı Dr. Serbülent Orhaner, Bursa’nın sağlık turizminde hak ettiği yerde olmadığı yönündeki bir soruya şu şekilde yanıt verdi:

SORUNLARA ÇÖZÜMLER BULACAĞIZ

“Bursa’da zaten hiç gerçekleştirilemeyen bir turizm şekliydi. Ben Bursa’da sağlık alanında 22 yıldır çalışıyorum. BUSAT kurulana kadar zaten Bursa’da sağlık turizmine dair herhangi bir çalışma yoktu. Burada asıl önemli nokta Bursa sağlık turizmi nasıl canlandırılabilir ve bu nasıl gerçekleştirilebilir işte bu soruların yanıtlarını vermek için çalışacağız. Ama ciddi sorunlar var ve bu sorunların çözümü için gerekli adımlar atarak çözülmesi lazım. Bu sorunların başında ulaşım geliyor. Bursa’nın hala etkin olarak çalışan bir hava alanı yok. Bu sorun çözülmeden sağlık turizminin verimli bir şekilde Bursa’da çalışabilmesi mümkün değil. Bununla beraber Bursa’da sağlık kurumlarının yapıları önem arz ediyor. Ülkenin sağlık gereksinmelerini çözmek amacıyla getirilen sağlık uygulamaları sağlık turizmi açısında bir frenleme oluşturuyor. Ülkenin gereksinmelerini göz ardı etmeden sağlık turizmi alanındaki sorunların çözülmesine dair adımların atılması gerekmektedir. Bu noktada sadece kamuya değil özel sektöre de büyük görevler düşüyor.”