Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) öncülüğünde Özel Medicabil Hastanesi ev sahipliğinde düzenlenen “Bursa’da Sağlık Turizmi” bilgilendirme toplantısının konuğu Türkiye Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak oldu. Çakmak, “Körfez ülkelerinde turizm tur programlarında 1. sırada Bursa, 2. sırada ise Türkiye yer alıyor. İyi bir tanıtım ve işbirliği içinde hareket edilirse; katma değeri yüksek olan sağlık turizminde Bursa’da 5 bin, Türkiye’de 100 bin turist ve 100 milyar dolar olan 2023 hedefini 2020 yılında gerçekleştirebiliriz” dedi.

BUSAT üyeleri, Özel Medikabil Hastanesi Personeli, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi üyeleri, seyahat acentaları ve sağlık turizmi ilgilerinin katıldığı “Bursa’da Sağlık Turizmi” bilgilendirme toplantısı Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan gibi konukların katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda sağlık ve turizm alanındaki çözüm önerileri masaya yatırılırken, toplantıya konuk olarak katılan Türkiye Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak, sağlık turizminde kent dinamiklerinin işbirliği içinde hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Emin ÇakmakSağlık Turizminin katma değeri son derece yüksek bir hizmet olduğunu vurgulayan Çakmak, “Ülke olarak cari açığımızı kapatacağımız sektör turizm sektörüdür. Bursa tek başına 5 milyon turisti taşıyabilecek kapasiteye sahiptir. Bir Nijeryalı; turizm için geldiğinde ülkeye katkısı 500 dolar, sağlık için geldiğinde ülkeye katkısı 25 bin dolardır. Bursa’da; tarih, nitelikli insan gücü, ulaşım, hastane, üniversite ve tıp alanında dünyaca ünlü uzman doktorlara sahip bir kenttir. Kentin marka değerini hepimiz biliyoruz. Körfez ülkelerinde Bursa turizm açısından 1. Planda, Türkiye 2. Planda tur programı kapsamına alınıyor. Sağlık turizmi konusunda da tek eksik tanıtımdır. Bu noktada kent dinamikleri ortak hareket etmelidir. Pazarlama alanında ise, turizm acentalarına önemli görev düşüyor. Bu konuda seyahat acentalarıyla sağlık sektörü bir araya gelmelidir. Teşviklerden yararlanılmalı ve üniversite ile işbirliği yapılmalıdır. Bu sayede; sağlık turizminde yılda Bursa’da 5 milyon, Türkiye’de 100 milyon turist ve 100 milyar dolar olan 2023 hedefini 2020 yılında gerçekleştirebiliriz” dedi.

Termal Kür Merkezi, Bursa’yı termal kent olarak tescilleyecek…

Bursa’nın gelecek vizyonunun oluşmasında sağlık turizminin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, geçen yıl gündeme getirdikleri Sağlık Serbest Bölgesi ve 3. Yaş Yaşam Merkezleri’nin Bursa’nın yol haritasının oluşmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Mustafa esginBursa’nın gelecek vizyonu adına bu mega projelerin gerçekleştirilmesinde herkese görev düştüğünü ifade eden Esgin; “Avrupa’da sosyal güvenlik sisteminin bir açmazı olan yaşlılarla ilgili bir yaşam merkezi projesini Bursa’da gerçekleştirmek istiyorsak ve burada 5-10 bin kişilik bir yaşam merkezi oluşturmayı hedefliyorsak;  bu dünya projelerinin Bursa’da gerçekleşmesinin Bursa’yı sağlık turizminde dünyanın sayılı merkezlerinden biri haline getireceğini göz ardı etmemeliyiz.”

Topluma mal edilmeyen hiçbir projenin başarıya ulaşamayacağının altını çizen Esgin, kısa bir sürede gerçekleşecek termal kür merkezinin Bursa’nın termal kent kimliğini daha da güçlendireceğini belirtti. Esgin: 1500 yıllık termal kent olan Bursa’da Bursalıların termal su ile buluşması için, Termal Kür Merkezi ve Termal Kür Parkı önem taşıyor. Kent dinamikleriyle birlikte; iç turizmi hareketlendirmeliyiz. Sonra da çevre iller başta olmak üzere ulusal ve uluslararası sağlık turizmini gündeme almalıyız” şeklinde konuştu.

Dental Turizm kendisini gittikçe hissettiriyor

Son yıllarda turizm sektörünün hızla gelişme kaydettiğine dikkat çeken BUSAT Başkanı Mustafa Esgin,  2011 ve 2012 yılları kıyaslandığında medikal turist sayısında 3 kat artış yaşandığını söyledi. Sağlık Turizmi kapsamında özellikle diş hastalıklarının tedavisi amacıyla Türkiye’ye ve Bursa’ya dünyanın dört bir yanından turist geldiğini ifade eden Esgin, gelen hastaların ortalama 3 bin ile 5 bin dolar arasında döviz bıraktığını vurguladı. Esgin; Dental Turizmde de Türkiye’nin ve Bursa’nın önünün açık olduğunu vurguladı.

“Firmalardan daha fazla katılım bekliyoruz”

Samet ErcoşkunBursa’nın tanınırlığını ileri boyutlara taşıyabilmek amacıyla çalışmalar yapıldığını belirten Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun ise, “Bursa’nın çok önemli olan sağlık turizm potansiyelini ileriye taşıma noktasındaki adımlara her konuda destek vermeye çalışıyoruz. Sağlık ve termal turizm alanında ilk ziyaretimizi Bahreyn’e gerçekleştirerek, orada Bursa Tanıtım Günleri düzenledik. Bu kapsamda ikinci programımız Kuveyt olacak. Programlara daha fazla firmanın katılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Ercoşkun, Bursa Sağlık Günleri düzenleyerek yurtdışından Bursa’ya, kentimizden de yurtdışına ülke gezileri hedeflediklerini ayrıca uluslararası fuarlarda ve gezilerde firmalardan daha fazla katılım beklediklerini kaydetti.

“Bursa Türkiye’nin küçük bir konsepti. Bu sağlık turizminde fırsata dönüştürülmeli”

Özcan AkanBursa’da sağlık turizminin çok yeni olmasına rağmen önemli mesafeler kat edildiğini söyleyen Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Bursa gibi sağlık turizminde altyapısı güçlü olan bir kentin bu konuda öncü olması gerektiğini belirtti. Akan, “Türkiye, Balkanların stratejik açıdan en önemli ülkesi olmasına rağmen sağlık turizmi açısından istenilen noktada değil. Termal turizm açısından merkezi bir yer olan Bursa, adeta Türkiye’nin küçük bir konsepti. Bütün demografik yapıyı içerisinde bulunduran kentimizde bunu fırsata dönüştürmeliyiz. İl müdürlüğü olarak sağlık turizmi çalışmalarını destekliyoruz” diye konuştu.

“Üniversitelere görev düşüyor”

Ömer faruk BilgenBursa’nın Turizminde kendine koyduğu hedefin Sağlık Turizmi olduğunu ifade eden Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Bilgen ise; “Hedefin gerçekleşmesinde en önemli unsurlar, medikal altyapı ve konusunda deneyimli dünya standartlarında kabul gören kalitede hizmet üretecek uzman hekimlerdir. İyi ve kaliteli hizmetin sunulmasında üniversitelere çok iş düşüyor. Biz yurtdışında uzman hekimlerle gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantılarında eğitimin ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Öncelikli görüşmelerin temelinde eğitim ortaya çıkıyor. Anlaşma yaptığımız ülkelerin hasta bakımıyla birlikte; bu ülkelerin uzman hekim ve diğer sağlık çalışanlarının da eğitiminde danışmanlık yapıyoruz. Sağlık turizminde bize düşecek bütün görevleri yerine getirmeye hazırız” diye görüş bildirdi.

“Bursa Medical Tourism Cup 2012” ödülü Dentatürk’ün oldu…

Dentatürk Yönetim Krl Bsk Emrah Başaraner_Samet ErcoşkunkanToplantı sonunda Türkiye Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak ve BUSAT Başkanı Esgin;  “Medical Tourizm Cup 2012” ödülünü, 2012’de Bursa’ya en fazla medikal turist getiren Dentatürk Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Başaraner’e verdi.