Bursa Sağlık Turizmi Derneğinde (BUSAT) yapılan seçimli olağan genel kurul sonrası Dr. Mustafa Esgin görevi Dr. Metin Yurdakoş’a devretti.
Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen seçimli olağan genel kurulan; Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Bursa İl Turizm Kültür Müdürü Ahmet Gedik, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ ile BUSAT üyeleri ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener de katıldı.
Divan Başkanlığını Dr. Ahmet Özkulun yaptığı Genel Kurula tek liste ile gidilirken, Dr. Metin Yurdakoş ve Yönetim Kurulu oy birliğiyle göreve getirildi.
Dr. Metin Yurdakoş göreve getirilmesinin ardından yaptığı konuşmada yeni dönemde yeni konseptle hareket edeceklerini söyledi.

YENİ DÖNEM YENİ KONSEPT
1,5 saat gibi çok kısa süreli uçuş mesafelerinde önemli bir Pazar alanının olduğuna dikkat çeken Dr. Yurdakoş, “Uçuş mesafesi 3,5 saatlik bir alan içinde dünyada bizden hizmet bekleyen yaklaşık 1milyar insan var. Bunların bir grubu Kuzey Afrika ve Ortadoğudaki insanlar. Daha uzun süreli mesafelerde bu insanlar Amerika ve Avrupaya yolculuk edip, çok yüksek bedeller ödeyerek sağlık hizmetleri alıyorlar ancak çoğu zaman ikinci sınıf vatandaş olduklarını hissetmektedirler. Hâlbuki Türkiyede çok daha uygun fiyatlara ve birinci sınıf vatandaş hizmetini alma şansları var” diye konuştu.
Yeni dönemde tanıtım faaliyetlerine ağırlık vereceklerini dile getiren BUSAT Başkanı Dr. Yurdakoş, Türkiyenin her anlamdaki zenginliklerini, dünyada bu hizmeti alma ihtiyacı olan bireylere tanıtmada atağa geçeceklerini kaydetti.
10 MERKEZ, 76 BİN 500 KM YOL
BUSAT da başkanlık görevini Yurdakoşa devreden Dr. Mustafa Esgin ise yaptığı veda konuşmasında, başkanlık dönemindeki 1,5 yıllık süre zarfında dünyanın 10 farklı destinasyonuna toplam 76 bin 500 km yol yaptıklarının altını çizdi.
BUSATın eski başkanı Dr. Esgin sözlerini şöyle sürdürdü:
BUSAT kurulalı 1,5 sene oldu ama arkadaşlarla yaptığımız istişarede sanki 4-5 yıllık bir oluşummuşuz gibi bir izlenim çıktı. Gerçekten dolu dolu geçen bir dönem oldu. bu dönemde Bursanın tanıtımını yaparcak bir çok organizasyona katıldık. Türkiyede 4 ayrı sempozyumda BUSATın yöneticileri 8 sunum yaparak, çalışmalarımızı aktardılar. Bu dönemde sayısız toplantılar, ziyaretler düzenledik. Bütün arkadaşlarımızın emeklerine sağlık. Yine bu dönemde Türkiyede sağlık turizmi konusunda bir federasyonun oluşturulması için öncülük edilmiştir. Yine Sağlık Serbest Bölgesi konusunda girişimlerimiz oldu ve Bursa, Türkiyede Sağlık Serbest Bölgesi kurulacak illerin başında gelecek.”
Yapılan bütün bu çalışmaların meyvelerini topladıklarını belirten Dr. Esgin, Bursanın medikal turist sayısının 3 kat arttığının altını çizdi.


HAVAYOLUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI DEVAM EDİYOR

Bursa şehirlerden bir şehir değil; İmparatorluk kuran bir şehir” diyen Dr. Mustafa Esgin, “600 yıllık bir kadim medeniyetin şifrelerinin korunduğu müstesna bir şehir. Onun için bu şehirde yaşayanların üzerindeki sorumlulukların farkına varması lazım. Bizim çözüme kavuşturamadığımız en önemli sorunumuz havayolu ulaşımı. Bu konudaki İstanbula bağımlılığımız devam ediyor. Bursa aslında Türkiyenin ikinci havayolu şirketini kuran bir şehirdir. 1977de Bursa Hava Yolları adında bir şirket kurulmuş olup ve İstanbul, Ankara, İzmir gibi birkaç ile seferler düzenlenmiş. Geçen süre zarfında bu şirket kapanıp Sönmez Air diye yeni bir havayolu şirketi kuruluyor. Bu yıllarda Bursanın nüfusu 600 bin, birkaç OSBsi var, birkaç tane yabancı sermayeli şirketi varken; bugün 2,5milyonluk bir şehir olan Bursanın, 26 OSBsi, 600ü yabancı sermayeli binlerce şirketi var. Tekstilin ve otomotivin başkenti olan Bursadan bahsediyoruz. Bu şehrin mutlaka her anlamda ulaşılabilir bir Lokasyon olması gerekiyor.”
Dr. Mustafa Esgin, BUSATda yeni görev alanlara çalışmalarında kolaylıklar diledi.

BUSATIN YENİ YÖNETİMİ
Metin Yurdakoş’un yönetimi şu isimlerden oluşuyor:
Yönetim Kurulu Asil:
Metin Yurdakoş (Başkan), Emrah Başaraner, Hakan Ozan, Çiğdem Dilek Atalmış, Sedat Demir, Sunay Özkul, Serbülent Orhaner, Serdal Can, Muharrem Kurban, Aysun Yılmazlar.
Yönetim Kurulu Yedek:
Akın Esgin, Ayşe Alagöz, Can Başaran, İsmail Erol, Hanefi Kabalar, Nuran Şanlı, Serhat Yozcu, Sibel Bağcı Uzun, Sibel Pasin, Ufuk Kırbayır.
Denetim Kurulu Asil:
Havana Yiğitalp, Levent Hekimoğlu, Yahya Temel Tatlısu
Denetim Kurulu Yedek:
Ferda Yureri, Demet Çoraklı Yıldız, Okan Kızılkaya”