Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT),  Yenişehir’de bir dizi ziyaretlerde bulunarak, Bursa Havaalanı’nda inceleme gezisi düzenledi.

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT), sağlık turizminin en önemli ayaklarından biri olan ulaşım ve havayolunu Yenişehir’de masaya yatırdı.  Başkan Dr. Mustafa Esgin ve yönetim kurulu üyeleri Emrah Başaraner, Levent Hekimoğlu, Havana Yiğitalp ve Sibel Bağcı Uzun,  Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz ve Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’i ziyaret ederek sağlık turizmi hakkında bilgilendirme yaparken, Bursa Havaalanı’nda çeşitli incelemeler de bulundu.

BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz’ı ziyaretinde Bursa’nın gelecek vizyonunda sağlık turizminin olduğuna dikkat çekerek,  BUSAT’ın bu konuda atmosfer oluşturmaya devam edeceğini belirtti. Bursa işleyen bir havaalanına kavuşana kadar bu konuda canla başla mücadele etmeye kararlı olduklarını anlatan Başkan Esgin, “Bursa’ya yurtdışından hasta getirmek istiyoruz. Ancak İstanbul’a olan bağımlılık bizim var olan potansiyelimizi de kısıtlıyor. Bursa Türkiye’de ikinci uçak bileti satılan şehir olarak, her türlü donanıma sahip bir havaalanına sahip. Ancak tarifeli uçuşlarda Bursa Havaalanımızı yeterince kullanamıyoruz. Bu yatırımın daha iyi kullanılması ve sahip çıkma noktasında çalışmalarımızı sürdüyoruz” dedi.

HAVAALANI DÜNYA ÖLÇEĞİNDEDİR

Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise kendisinin de siyasal yanında turizm okumuş ve bir dönem yaşlı turizmi üzerine çalışmalar yapmış biri olduğunu belirterek, Bursa’nın sağlık turizminde önemli bir merkez olacağına inancının tam olduğunu söyledi. Bursa’nın tüm altyapı olanaklarıyla tam bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Yılmaz, aktif bir Bursa Havaalanı ile dünyanın her yerinden turist çekmemesi için bir neden olmadığını belirtti. Yılmaz, “Bursa artık kitle turizmi değil, nitelikli turist gelmesini istemeli. Havaalanı ise iddia edildiğinin aksine uzak bir mesafede değil, dünya ölçeğinde kabul edilebilir standartlarına sahiptir. Bir turistin oteline varmak için yarım saat uzaklık geçerli bir saattir. Antalya-Kemer arasında bile mesafe normal trafikte 1 saattir ve doluluk oranları yüzde yüzdür. Oysa Bursa Havaalanı Mudanya’ya 40 dakika uzaklıktadır ” dedi.

BURSARAY HAVAALANINA UZATILMALI

Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ise Bursa Havaalanı’nın yılda 1,5 milyon kişiye hizmet verecek donanımda olduğuna dikkat çekti. Cingil, havaalanının Bursa halkı için daha avantajlı olduğunu belirtirken, daha aktif kullanılması yönünde Bursaray’ın Kestel’den sonra 34 km uzaklıktaki havaalanına mutlaka uzatılması gerektiğinin altını çizdi.