Bursa’nın sağlık turizminde önemli atılımlar gerçekleşmesini sağlayan BUSAT Bursa Sağlık Turizmi Derneği’nin 3. Olağan Genel Kurulu’nda yeni Başkan Doç. Dr. Sedat Demir oldu.

Kurulduğu günden buyana Bursa’da sağlık turizmi alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Çekirge Gönlüferah Otel’de gerçekleşen genel kurul Bursa sağlık ve turizm sektörü temsilcilerini buluşturdu. Divan Başkanlığı’nı Dr. Ahmet Özkul’un üstlendiği genel kurul sonunda BUSAT Başkanlığını Dr. Metin Yurkadoş’dan devralan Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Doç. Dr. Sedat Demir üstlendi.

BUSAT Kurucu Başkanı Dr. Mustafa Esgin genel kurulda yaptığı konuşmada, 4 yıl önce kurulan derneğin yurt içi ve yurt dışında yaptığı tanıtım çalışmalarıyla Bursa’nın sağlık turizmi alanında 700 olan yabancı hasta sayısının bugün 10 binlere ulaştığını kaydetti. Esgin, Türkiye’nin 2018 yılı kalkınma planına göre 9 milyar dolar gelir beklediği sağlık turizmi pastasından Bursa’nın önemli bir pay alması gerektiğini söyledi.

ORTA VADEDE MARKALAŞMA

BUSAT Eski Başkanı Dr. Metin Yurkadoş da yaptığı konuşmada 2 yıllık görev süreleri boyunca yaptıkları çalışmaları anlattı. Yurdakoş, “BUSAT olarak Bursa’nın sağlık turizmi alanında orta vadede markalaşması adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hedef doğrultusunda Valilik, Büyükşehir Belediyesi, BEBKA ile birlikte TÜRSAB ve GÜMTOB ile ortak çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

“SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ KURULACAK”

Yeni dönemde aynı hedeflerle yola devam edeceklerini belirten BUSAT Başkanı Doç. Dr. Sedat Demir, derneği bugünlere getiren başkan ve yönetim kurullarına teşekkür ederek, “BUSAT’ı aynı hedefler doğrultusunda eşbaşkanlık sistemiyle yöneteceğiz” dedi. Bursa’da Sağlık Serbest Bölgesi’nin gerçekleşeceğini ifade eden Doç. Dr. Sedat Demir, yeni dönemde planladıkları çalışmaları şu şekilde sıraladı:

YENİ DÖNEM HEDEFLER

“Termal Sağlık Kenti Bursa’da “Modern İçmece Merkezinin” Kurulmasına yönelik çalışmaların yapılması, Termal Kür Bölgesi kurulması yönünde devam eden çalışmalara danışmanlık ve lobi desteği vermek. BEBKA işbirliği ile “Bursa Sağlık Mezunları Kurultayını” gerçekleştirmek. BEBKA işbirliği ile “Balkan Ülkeleri Sağlık Turizmi İkili İşbirliği Ticari Heyetleri” yapmak. Sağlık Bakanlığı SATURKK Komisyonlarında çalışmalara devam etmek. Ekonomi Bakanlığı tarafından çalışmaları başlatılan “Sağlık Turizminde rekabet ettiğimiz ülkeler ve çok taraflı uluslar arası ülke anlaşmaları analizi” çalışmalarına katkı sağlamak. Bursa “Sağlık Turizmi İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu”nda çalışmalara devam etmek.”

BUSAT YÖNETİM KURULU

BUSAT Başkanı Doç Dr. Sedat Demir, Dr. Metin Yurdakoş, Serbülent Orhaner, Hakan Ozan, Çiğdem Atalmış, Serdal Can, Menekşe Şen, Erol Kılıç, İlkay Akbaş, Muharrem Kurban olarak belirlendi. Denetim Kurulu’nda ise Havana Yiğitalp, Levent Hekimoğlu, Serhan Saltık yer alıyor.