“Bursa Medikal ve Termal Turizm Forumu” Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışı Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu tarafından gerçekleştirilen ve Bursa Sağlık Turizmi Derneği BUSAT’ın ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyona Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı destek verdi.

Arap Turizm Örgütü Başkanı Fehaid, forumun açılışında yaptığı konuşmada, bir Arap turistin gittiği ülkede 4 bin 500 dolar harcama yaptığını söyledi. Fehaid, “Ortadoğu’da gelişen terör olayları turizmi olumsuz etkilemiştir ama bu gibi durumlar bizi engelleyemeyecektir. Biz Türkiye Cumhuriyeti ve İslam ülkeleri ile yapacağımız yolculuğu kesintiye uğratmayı düşünmüyoruz. Yolculuğumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

 YABANCI TURİSTLER ÇOK DAHA ÇABUK ŞEHRE ULAŞABİLECEK

Vali Münir Karaloğlu da Bursa’nın tarihin her döneminde şifa kenti olduğunu, İngiliz lordlarından Osmanlı sultanlarına kadar herkesin Bursa’da şifa aradığını, yapımı devam eden 3 bin yatak kapasitesine sahip hastanelerin tamamlanmasıyla kentin sağlık ve medikal açıdan dünyanın en önemli merkezlerinden olacağını vurguladı.

Sağlık ve turizm konusunda Bursa’nın uluslararası havaalanlarına uzak olmasının günümüze kadar bir sorun olarak karşılarına çıktığını anlatan Karaloğlu, şöyle dedi: “İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunun Altınova-Gemlik bölümü tamamlandı. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü de mayıs ayında hizmete açılacak. Otoyolun İstanbul-Bursa bölümü açıldığında Sabiha Gökçen ile Bursa arası 40 dakikaya düşecek. Böylece Bursa’daki hastane ya da termal merkeze gelmek isteyen yabancı turistler çok daha çabuk şehre ulaşabilecek.”

Açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık, BTSO Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Mustafa Esgin, Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Sedat Demir ve 22 ülkeden 57 sektör temsilcisi katıldı. Açılış konuşmaları ve panellerin ardından 4 kıtadaki 22 ülkeden gelen 57 kişilik alım heyeti, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.