Son yıllarda önemli bir gündem maddesi oluşturan sağlık turizmi konusunda ulusal ve uluslararası temaslar hız kazandı. Bursa ülke ziyaretleri ile tanıtımını sürdürürken çeşitli ülkelerden konunun muhatabı heyetler ise Bursa’ya gelerek potansiyeli yerinde görmeye başladı.

Bursa sağlık turizmi kimliği ile göz dol durmayı sürdürüyor. Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) yurtiçi ve yurtdışı temaslarına ağırlık verirken, termal ve sağlık turizmi ihtiyacı duyan ülkeler ise Bursa’ya akın etmeye başladı. Kısa süre önce Alman heyetini  ağırlayan ve bir sempozyum düzenleyerek muhataplarına Bursa’yı aktaran BUSAT, geçtiğimiz günlerde Ukraynalı heyeti ağırlayarak sağlık ve sağlık turizminde gelinen noktayı göstermiş oldu. Ukrayna Sağlık Bakanlığı Danışmanı ve Ukrayna Sağlık Kulübü Başkanı İvan Soroka, Kiev Belediyesi Milletvekili ve Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyon Başkanı Alla Şlapak, Kiev İl Sağlık Müdürü Vıtaly Mohoryev, Ukrayna Hareket ve Sağlık Derneği Başkanı Snejana Soroka ve Uluslararası Meridyen Okulları İdarecisi Ahmet Ali Aydın’dan oluşan heyeti ağırlayan Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, yurtdışındaki partnerlerine Türkiye’nin ve Bursa’nın termal ve medikal tedavi imkanlarını tanıtmaya devam ettiklerini Ukrayna heyetinin de bunlardan birisi olduğunu söyledi. Yurdakoş kısa süre önce Ukrayna’da düzenlenen fuara katıldıklarını ve birçok temas gerçekleştirdiklerini hatırlatarak söz konusu yurtdışı temasların ses getirdiğini ve heyetlerin Bursa’ya gelerek durumu yerinde inceleme fırsatı bulduklarını belirtti. Dr. Metin Yurdakoş, karşılıklı ziyaretlerin artmasının Bursa’nın geleceği için önemli bir atılım olacağına delil sayılacağını söyledi.

BURSA ELELE GELECEĞE YÜRÜYOR

Dr. Metin Yurdakoş, “Bursa Valiliğimiz Bursa için ve termal ve medikal tedavi unsurlarını içine alan sağlık turizmi için son derece gayret göstererek bizlere güç vermektedir. Yurtdışı temaslarımızda valiliğimizle birlikte hareket etmemiz karşılığını almamızda bize avantaj sağlamaya devam ediyor. Son olarak Ukrayna heyetini ağırladık. Son temaslarımızda Ukrayna’da yaklaşık 200 bin civarında insanın, sağlık turizmi gayesi ile ülke dışına çıktığını bunun da ciddi bir potansiyel arz ettiğini tespit etmiştik” şeklinde konuştu.

Dr. Metin Yurdakoş açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ukraynalı dostlarımıza kültürel yapımızı sosyal ve turizm potansiyelimizi ve beraberinde termal ve medikal tedavi imkânlarımızı detaylı olarak göstermiş olduk.  Biz Bursa Sağlık Turizm Derneği olarak Bursa’nın tanıtımı için bugüne kadar yaptığımız faaliyetlere önemli bir halka daha eklemiş oluyoruz” dedi. Arap destinasyonunun önemli bir destinasyon olduğunu anlatan Yurdakoş, “Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi Avrupa ülkelerini ve son olarak Ukrayna’yı ziyaret ettiğimizde gördük ki, onların çok gelişmiş sistemleri var. Ancak sağlık hizmeti almak için bu ülkelerin vatandaşları çok zorlanmakta. Kamu sigortaları kanalıyla alacakları sağlık hizmetleri için çok üzün süre beklemekteler. Bir MR çektirmek için ortalama iki ay bekliyorlar. Türkiye’de bu ertesi gün çekilebiliyor. Bir kalp ameliyatı olmak için bu saydığım Avrupa ülkelerinden birçoğunda en az altı ay ve sekiz ay gibi bekleme mecburiyeti var. Bunu aşıp çok özel şartlarla bu hizmeti alma şansları var. Kendi memleketlerinde ve komşu ülkelerde sağlık hizmeti Türkiye’den sekiz on katı yüksek. Yaşlanan Avrupa’da sosyal güvenlik kurumlarının içinde bulunduğu ekonomik şartları düşünürsek, ülkemiz çok büyük avantaja sahip. Orta vadede bu saydığım ülkelerden ülkemize ve Bursa’ya hasta gelmesini bekliyoruz. Elimizdeki imkân ve kabiliyetleri onlara anlatabilmemiz lazım”

Heyet valilik ziyareti ve Bursa turunun ardından akşam yemeğinde Bursa protokolü ile bir araya geldi. Bursa Sağlık Müdürlüğü ile Kiev Sağlık Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalanırken, geleceğe dair ilk resmi imza atılmış oldu.