Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya ve Yunanistan’dan Bursa’ya gelecek yaklaşık 80 operatörden oluşan heyetin katılımı ile düzenlenecek olan Rumeli Turizm Zirvesi’19, 14-17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Zirve ile ilgili açıklamalarda bulunan Proje Yürütme Kurulu Başkanı Buğra Artıç, RUMELİSİAD, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu, GÜMTOB ve BUSAT iş birliği ile bir komite kurulduğunu söyledi.

Komite ile birlikte TİKA, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tanıtma Birliği ve BTSO destekleri ile zirvenin organize edildiğini ifade eden Artıç, “İlimiz için önem taşıyan Balkan ülkeleri hedeflenerek Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya ve Yunanistan’dan Bursa’ya getirilecek yaklaşık 80 operatörden oluşan heyet ile 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında “Rumeli Turizm Zirvesi’19” düzenlenecek. Zirve için gelecek heyet üyelerinin seçimi, kendi ülkelerindeki resmi kurumlar ile görüşülerek özenle yapıldı” dedi.

Karşılıklı iş birlikleri başlatılacak

Turizmin dünyada en hızlı büyüyen hizmet sektörleri arasında yer aldığına dikkat çeken Artıç, bu nedenle turizm alanında odak organizasyonlar ve profesyonel tanıtım yapılmasının öncelikli olduğunu kaydetti. Artıç, yapılan değerlendirmelerde hedeflenen ülkelerden yeterince turist akışının olmadığının tespit edildiğini ve bu nedenle en çok yurt dışına turist gönderen ülkelerin hedeflendiğini dile getirerek, “Etkinlik ile ilimize Balkan ülkelerinden turist akışının artması ve tüm turizm zenginliklerimizin tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. Zirvede Balkan ülkelerinden getirilecek alım heyetlerine yapılacak yerinde tanıtım ve B2B görüşmeleri ile turist akışının artması ve karşılıklı iş birliğinin başlatılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.