BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, sağlık turizmi sektöründe hizmet verecek kuruluşlara yönelik kalifiye ara eleman yetiştirilmesi için mesleki sertifikasyon programları düzenleme ve ilgili meslek yüksek okullarında yer alacak ders seçimlerine katkı koymanın yanı sıra, Bursa’ya sağlık turizmi alanında bir meslek yüksek okulu kazandırmak için de çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 26. Komite organizasyonuyla BTSO’da bir araya gelen dernek ve komite üyeleri,  sağlık turizmi sektörüne yönelik ara eleman yetiştirilmesi konusunda bir çalıştay yapılması kararını aldı. Eğitim çalıştayına Bursa’da ilgili kurum kuruluş yetkilileri ile akademisyenler, tıp doktorları ve sektör temsilcilerinin katılması planlandı.

Sağlık turizmi alanında eğitimle ilgili mevcut imkanların tespit edilerek izlenecek yol haritasının belirleneceği çalıştay sonrası, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)işbirliğiyle, BUSAT, BTSO, Uludağ Üniversitesi,  Acıbadem Üniversitesi katkıları ile hazırlanacak eğitim programları belirlenecek.

TÜRKİYE’YE  ARA ELAMAN BURSA’DAN YETİŞTİRİLECEK

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 26. Komite Başkanı Dr. Mustafa Esgin başkanlığında BTSO’da yapılan ön toplantıda, sağlık turizmi alanında fırsatlar ve avantajlar tartışıldı. Toplantıya sektör temsilcilerinin yanı sıra Uludağ Üniversitesinden Rektör Danışmanı Prof.Dr.Ayberk Kurt,Uludağ Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.Cüneyt Özakın  ve BTSO Yönetim Kurulu üyesi Erol Kılıç da katıldı. Toplantıda büyük bir ekonomik pazara sahip sağlık turizminin geliştirilmesinin, Bursa ekonomisi ve turizm yönünden önemli bir fırsat olduğu çok yönlü ortaya konuldu.

Üye kurum ve kuruluş yetkilileriyle, akademisyenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilen beyin fırtınasında,  önümüzdeki aylarda eğitim sertifikasyon programlarına başlanması kararlaştırıldı. Sağlık turizmi alanında otoritelerinden oluşan sürekli çalışma grubunun bu alandaki çalışmalara ivme kazandırması özellikle eğitime yönelik girişimler ilk olarak geliştirilecek alanlar olarak tespit edildi.

Üniversite ve meslek eğitimi veren kuruluşların sağlık turizmi eğitimi vermesinin Bursa açısından çok büyük avantaj olacağı tartışılırken, tüm Türkiye’ye sağlık turizmi ara elemanları yetiştirilmesi ve akademik kaynak görev yapılabileceği ifade edildi.

busat toplantı btso (1)SAĞLIK TURİZMİ ALANINDA ÖNCÜ OLACAĞIZ

Dr. Mustafa Esgin, geçtiğimiz hafta Ankara’da Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün davetiyle katıldıkları Türkiye Sağlık Turizmi Danışma Kurulu Toplantısı’na da dikkat çekerek  “Sağlık turizminin gelişmesinde BUSAT önemli rol oynayacak. Bakanlıklar düzeyinde eğitimle ilgili daha yakın bir diyalogla ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Sağlık turizmi alanında yapılacak yeni ve ek yatırımlar kapsamında mevcut ara eleman ihtiyacı daha da artacaktır. BUSAT olarak şimdiden bu eksikliği öngörüp, sektörde hizmet verecek kuruluşlara yönelik kalifiye ara eleman yetiştirilmesi için mesleki sertifikasyon programları düzenlemenin yanı sıra, ilgili meslek yüksek okullarında yer alacak ders seçimleri ve ayrıca Bursa’ya sağlık turizmi alanında bir meslek yüksek okulu kazandırmak adına öncü olmak için çalışıyoruz” dedi.

BUSAT Başkanı Esgin, bu konuda sivil toplum örgütlerinin gücünü çok önemsediklerini belirtirken her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade etti.