Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT), Alman-Türk Sağlık Forumu Derneği ile birlikte 18 Ekim’de Alman-Türk Sağlık Sempozyumu düzenliyor. Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, sempozyum hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Çelik Palas Otel’de düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, Alman-Türk Sağlık Sempozyumu’na ilişkin bilgiler verdi. Sağlık turizminin katma değeri çok yüksek olduğunu vurgulayan Yurdakoş, “Sağlık turizmi yılda 200 milyar dolara yaklaşan cirosuyla dünyanın önemli ekonomik gündemi. Türkiye olarak imkan ve kabiliyetlerimiz yeterli olduğu halde bu pastadan biz yeterli payı alamıyoruz. Türkiye ve Bursa olarak ihtiyacı olan insanlara bunu duyurmamız gerekiyor.  Bu faaliyetlerin önemli bir adımı olarak Berlin’de kurulu olan Alman-Türk Sağlık Forumu ile birlikte sempozyum düzenlemeye karar verdik. Sempozyum 18 Ekim’de Çelik Palas Otel’de gerçekleşecek” dedi.

 “SAĞLIK OLANINDA ALDIĞIMIZ MESAFEYİ

ALMAN PARTNERLERİMİZE ANLATACAĞIZ…”

busat-alman-türk- forumu (2)Sempozyuma Almanya’dan sağlıkla ilgili milletvekilleri, parlamenterler, bilim adamları ve basın mensuplarının katılacağını belirten Metin Yurdakoş, şöyle devam etti:

“Bursa, son yıllarda gerek medikal turizmde gerekse termal turizmde büyük mesafe kat etti. Biz Bursa’nın sağlık alanında aldığı bu mesafeyi Alman partnerlerimize anlatmış olacağız. Almanya’dan gelen Alman-Türk Sağlık Forumu temsilcileri de bize Almanya’daki Türk vatandaşlarına sunulan sağlık hizmetleri ve Alman vatandaşlarının Türkiye’de aldıkları sağlık hizmetleri ile ilgili sunum yapacak. En sonunda eski parlamento başkanının da olduğu bir toplantıda mevcut durum nedir, daha iyi nasıl geliştirebiliriz sorularına yanıt arayacağımız, sağlık turizmdeki Türk ve Alman tarafının imkan ve kabiliyetlerini özetleyen panel tarzında da toplantımız olacak. BUSAT olarak Bursa’nın tanıtımı için bugüne kadar yaptığımız faaliyetlere önemli bir halka daha eklemiş olacağız.”

BUSAT Başkanı Yurdakoş, basın mensuplarından da bu aktiviteye sahip çıkarak duyurulması konusunda desteklerini beklediklerini söyledi.

DR. METİN YURDAKOŞŞARTLAR UYGUN…

Dr. Metin Yurdakoş bir soru üzerine Avrupa’dan Türkiye ve Bursa’ya hasta gelmesi için şartların uygun olduğunu ifade etti. Yurdakoş sözlerini şöyle tamamladı:

“Fransa, Belçika, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin şu anki sistemlerinde sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkelerin vatandaşları çok zorlanıyor. Bir MR çektirmek için ortalama 2 ay bekliyorlar. Türkiye’de ise MR ertesi gün çekilebiliyor. Saydığımız bu Avrupa ülkelerinde kalp ameliyatı olabilmek için bir yıla yakın bekleme zorunluluğu var. Ancak bunu çok özel şartlarda yapabiliyorlar. Türkiye’deki fiyatların 8-10 katı yüksek maliyette. Yaşlanan Avrupa’da sosyal güvenlik kurumlarının içinde bulunduğu ekonomik şartları düşünürsek 8-10 kat çok önemli bir oran. Bundan sonra orta vadede Avrupa’dan ülkemize ve Bursa’ya hasta gelmesi için şartlar uygun. Biz bu hastaların geleceğini tahmin ediyoruz. Burada görev bize ve basına düşüyor. Elimizdeki imkân ve kabiliyetleri anlatmamız lazım.”